Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Migrace z Afriky se stala pro summit G20 okrajovým tématem

9. 07. 2017 15:46:30
Jedno z avizovaných klíčovým témat - migrace z Afriky, se na summitu G20, zdá se stalo tématem okrajovým a světoví lídři , ač mohli a měli, se věnovali raději přemlouvání Spojených států.

Migrační téma totiž nakonec zcela zastínily složité diskuze o schválení klimatické dohody a volného obchodu a obavy lídrů G20, aby se podařilo schválit společné závěrečné prohlášení. Tato témata pak dominovala i závěrečným tiskovým konferencím jednotlivých státníků a od nich je přebrala i všechna média.

Sama Merkelová se na své tiskové konferenci zmínila o Africe pouze jednou, když hovořila o nutnosti vytvoření jakéhosi migračního partnerství nebo afrického partnerství, aniž by obsah pojmů blíže vysvětlila. Zmínila ale přeci jen jednu zajímavou věc a to, že klasické rozvojové programy používané léta již nestačí a je potřeba zvýšit příliv zejména investic z privátního sektoru a oproti původním cílům hovořila o navýšení o dalších 20 miliard eur. Investice by měly putovat na trh práce, podnítit ekonomický růst a stabilitu a pomoci tak omezit migraci.

Měl by se také navýšit již existující fond pro Afriku. Jedná se o tzv. Nouzový svěřenecký fond EU pro Afriku založený v listopadu 2015 s počátečním kapitálem 1,8 miliardy eur na řešení migrační krize. Z fondu již bylo vyčerpáno zhruba 1,5 miliardy na nejrůznější rozvojové programy a zdá se, že to stále nestačí.

Rozvojová pomoc Africe funguje už celá desetiletí, a co se peněz týká, je Afrika bezedná studna. Problémem od počátku je nedostatečná kontrola využití peněz ze strany donátorů, které vzhledem k drancování státního rozpočtu a všudypřítomné korupci v některých afrických státech, sráží kontinent na kolena.

Afrika se potýká s nestabilitou, ekonomickými problémy a etnickým násilím ( jen v Demokratické republice Kongo - bývalém Belgickém Kongu žije přes 250 kmenů a občanská válka tam trvá s většími či menšími přestávkami od vyhlášení nezávislosti.), již od dob dekolonizace, kdy v tzv. Roce Afriky (1960) získalo nezávislost 17 afrických zemí, ostatní dříve nebo později. Od té doby proběhlo osmdesát státních převratů a dvě stovky neúspěšných pokusů, šedesát válek, občanských válek, etnických čistek či ozbrojených pohraničních konfliktů. Pokud bychom se zaměřili výběrově na země, odkud přichází momentálně nejvíce migrantů, třeba na Nigérii, Eritreu a Somálsko, tak země jsou nestabilní dlouhodobě a dlouhodobě je to o nich známo. Občanská válka v Nigérii v letech 1967-1970 zabila přes dva miliony lidí, momentálně má země sice docela vysoký ekonomický potenciál ale, také vysokou korupci. K nestabilitě přispívají etnické střety, islamisté z Boko Haram, a ekologické katastrofy spojené s těžbou ropy a průmyslem. Z této země pochází nejvíce ekonomických migrantů a země navíc slouží jako tranzitní pro migranty z okolních zemí.

Eritrea získala nezávislost na Etiopii v roce 1993 a už v roce 1998 s ní vedla válku o přesné vytyčení hranic. Z katastrofálních důsledků se země dodnes vzpamatovává, ekonomika příliš nefunguje a navíc v zemi vládne diktatura podporovaná armádou, spojená s nucenými pracemi a neomezenou vojenskou službou.

Somálsko, zcela rozpadlý stát je kapitolou samo o sobě. V roce 1969 se dostal k moci vojenským převratem Siad Barré, mimochodem podporovaný ve své době Sovětským svazem i Spojenými státy (postupně). V roce 1991 byl svržen dalším převratem a vítězní polní velitelé se pak pustili do sebe navzájem a začala občanská válka, která si vyžádala statisíce obětí a která dodnes neskončila. Situaci se snažila uklidnit OSN vysláním mezinárodních sil, USA se silně angažovaly v roce 1993 bojovou akcí Gothic Serpent, a jak to dopadlo, asi víte z filmu Černý jestřáb sestřelen. Situaci dnes komplikuje i islamistická teroristická skupina Aš-Šabáb, kontrolující venkovské oblasti.

Přestože zahraniční pomoc do afrických zemí přichází neustále, účinek přináší pouze, pokud v zemi fungují alespoň základní principy tržního hospodářství a působí zde důvěryhodná vláda. V afrických státech však peníze a dodávky potravin často končí na černém trhu nebo v soukromém vlastnictví politiků.

Problém africké migrační krize je tedy potřeba řešit systémově, hospodářská pomoc samozřejmě ano, ale přísně kontrolovat vynaložené prostředky a zároveň i kontrola nad politickým klimatem jednotlivých zemí. Je to jediná cesta, jak stabilizovat region a tak se „břemena bílého muže“ jen tak nezbavíme.

Autor: Jitka Mikysková | neděle 9.7.2017 15:46 | karma článku: 35.16 | přečteno: 1268x

Další články blogera

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 634 | Diskuse

Jitka Mikysková

Tajná dohoda s tzv. Islámským státem

Podle blízkovýchodního reportéra BBC Quentina Sommervilla existuje dohoda mezi Američany podporovanými kurdsko-arabskými Syrskými demokratickými silami (SDF) a radikály z tzv. Islámského státu,

18.11.2017 v 14:38 | Karma článku: 40.00 | Přečteno: 5708 | Diskuse

Jitka Mikysková

„Vřelé sympatie“ mezi Trumpem a Putinem asi nebudou stačit

ke zlepšení vztahů Ruska a Spojených států. Oba prezidenti se sice na summitu ve Vietnamu několikrát potkali, ostatně ani nebylo možné se minout a krátce spolu hovořili, ale to, že se oficiální schůzka nakonec nekonala, naznačuje,

11.11.2017 v 17:02 | Karma článku: 16.98 | Přečteno: 275 | Diskuse

Jitka Mikysková

Od počátku odsouzený ke konfliktu: před 85 lety vznikl samostatný Irák

Kurdské referendum o nezávislosti v podstatě jen znovu obnažilo staronové problémy, se kterými se Irák, který vznikl jako umělý konstrukt po zhroucení Osmanské říše, potýká po celou dobu své existence

1.10.2017 v 15:05 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 387 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 329 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 776 | Diskuse

Jan Bartoň

ANO to dalo Fialovi „sežrat“

Nezvolení Petra Fialy do místopředsednické funkce není jenom demonstrace síly. Je to ocenění „konstruktivní role“, kterou ODS při sestavování orgánů sněmovny předvedla v Kalouskově bloku.

24.11.2017 v 13:43 | Karma článku: 29.66 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Erik Steinn

Babiš konečně nabídl Fialovi akceptovatelnou nabídku k sňatku

ODS je v koutě, takovou nabídku nelze odmítnout!! Stát bude říti několik státních firem a agentur, jejichž ředitelem bude pan Babiš, pak už je jedno kdo bude předsedou vlády.

24.11.2017 v 11:32 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 1670 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 25.66 Průměrná čtenost 1327

Jsem čtverhran, stojím, ať vržen jakkoli!

Dante, Ráj, zpěv 17Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.