Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brusel řešil spolupráci humanitárních organizací s pašeráky ve Středozemním moři

6. 07. 2017 19:57:15
Podivné plány na řešení nelegální migrace ve Středozemním moři zveřejnila Evropská komise po svém úterním zasedání.

Ačkoliv se již nějaký čas ozývaly nesmělé hlasy ze strany italských úřadů i Frontexu o spojení některých humanitárních organizací operujících ve Středozemním moři s libyjskými pašeráky, téma se dostalo na jednání Evropské komise až toto v úterý se sílící migrační krizí v Itálii.

Podle EK by lodě nevládních organizací, které na vlastní pěst pomáhají migrantům ve Středozemním moři, měly začít své aktivity koordinovat, zejména pak s italskými úřady. Komise vypracovala i návrh jakéhosi dobrovolného kodexu chování, kterým by se humanitární organizace měly řídit.

Ze středečních slov dobře informovaného představitele komise přitom plyne, že pokud se nevládní organizace právně nezávaznému kodexu nepodřídí, mohla by jim italská strana začít práci výrazně komplikovat.

Příslušný bod v úterý zveřejněného plánu komise k řešení současné krize v Itálii ukládá tamní vládě „v konzultaci s komisí a na základě dialogu s nevládními organizacemi“ navrhnout kodex chování pro nevládní organizace, které provádějí pátrací a záchranné činnosti ve Středomoří".

Některá plavidla pohybující se v oblasti, často jen někým pronajaté lodě, nemají podle italských úřadů jasný původ, konkrétní financování ani složení posádky.

Podle středečních slov představitele komise někdy ani není jasné, jak se konkrétní plavidlo dozvědělo o lodi s migranty, která se na cestě z Libye dostala do nesnází. Některé lodě se navíc pohybují v těsné blízkosti libyjských vod s vypnutým technickým zařízením umožňujícím určit jejich přesnou polohu ve chvíli záchrany migrantů.

"Sledujeme měnící se způsob práce pašeráků lidí, nyní už vypravují plavidla, která jsou nacpaná lidmi a nevhodná k plavbě. A to v naději, že o pár hodin později ty lidi někdo vyloví," poznamenal informovaný činitel. Nešel ale tak daleko, aby i mimo záznam před novináři naznačil přímou spolupráci některých plavidel s gangy, které si z dopravy migrantů do Itálie udělaly byznys.

Nevládní organizace by se měly v kodexu zavázat, že budou v nepřetržitém kontaktu s italskou pobřežní stráží a střediskem záchranných operací a že hodlají respektovat mezinárodní pravidla, jako je například zákaz vstupu do libyjských pobřežních vod. Nesměly by například ani migranty "překládat" na jiné lodě nebo by měly akceptovat přítomnost italských policistů na palubě tak, aby mohlo být účinně vyšetřováno, kdo konkrétní skupinu vypravil na cestu, a případně zajišťovány důkazy proti konkrétním lidem. To se nyní na palubách soukromých lodí, jejichž cílem je záchrana lidských životů, neděje.

V kodexu by mělo být rovněž uvedeno, že nevládní organizace jasně definují, kdo jejich lodě platí a kdo na jejich palubách pracuje.

Kodex bude dobrovolný a právně nezávazný, což návrh EK již předem problematizuje ve smyslu jeho vymahatelnosti. Italové by prý mohli začít kontrolovat plavidla a doklady posádky nebo by Itálie podobné lodi s migranty vůbec odmítla povolit zakotvení u svých břehů.

V takovém případě je podle námořního práva povinen loď přijmout ten stát, pod jehož vlajkou plavidlo pluje, upozornil představitel komise.

Dále EK navrhuje, aby členské země Evropské unie do poloviny září oznámily, kolik lidí navíc by mohly na své území přesídlit v rámci rozšíření příslušného unijního programu. Vidina možnosti legálního přesunu do Evropy má přispět k omezení nelegální migrace, nyní především na trase z Libye do Itálie.

Program se netýká přerozdělování podle kvót těch žadatelů o azyl, kteří se nacházejí v Itálii a Řecku. Toto přerozdělování kritizuje Česká republika a další středoevropské státy. Na základě dobrovolného rozhodnutí členských zemí jsou v něm legálním způsobem přesídlováni do EU občané s právem na mezinárodní ochranu nacházející se v danou chvíli mimo evropské území a vybraní například ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Komise nyní vyzvala státy, aby se při nabídce míst a výběru osob pro přesídlení zaměřila na ohrožené skupiny - třeba samotné ženy či děti bez doprovodu - z Libye, Egypta, Nigeru, Etiopie a Súdánu. Nejmenovaný představitel EK dnes připustil, že v Libyi jako takové bude vzhledem k tamní bezpečnostní situaci velmi složité konkrétní vhodné osoby vyhledat. Evropská komise tak opět nabídla bezzubé řešení. Jakýsi dobrovolný kodex chování pro aktivisty a v podstatě navýšení počtu přijímaných azylantů místo účinné ochrany unijní hranic.

Autor: Jitka Mikysková | čtvrtek 6.7.2017 19:57 | karma článku: 37.30 | přečteno: 1798x

Další články blogera

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 634 | Diskuse

Jitka Mikysková

Tajná dohoda s tzv. Islámským státem

Podle blízkovýchodního reportéra BBC Quentina Sommervilla existuje dohoda mezi Američany podporovanými kurdsko-arabskými Syrskými demokratickými silami (SDF) a radikály z tzv. Islámského státu,

18.11.2017 v 14:38 | Karma článku: 40.00 | Přečteno: 5708 | Diskuse

Jitka Mikysková

„Vřelé sympatie“ mezi Trumpem a Putinem asi nebudou stačit

ke zlepšení vztahů Ruska a Spojených států. Oba prezidenti se sice na summitu ve Vietnamu několikrát potkali, ostatně ani nebylo možné se minout a krátce spolu hovořili, ale to, že se oficiální schůzka nakonec nekonala, naznačuje,

11.11.2017 v 17:02 | Karma článku: 16.98 | Přečteno: 275 | Diskuse

Jitka Mikysková

Od počátku odsouzený ke konfliktu: před 85 lety vznikl samostatný Irák

Kurdské referendum o nezávislosti v podstatě jen znovu obnažilo staronové problémy, se kterými se Irák, který vznikl jako umělý konstrukt po zhroucení Osmanské říše, potýká po celou dobu své existence

1.10.2017 v 15:05 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 387 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 404 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 825 | Diskuse

Jan Bartoň

ANO to dalo Fialovi „sežrat“

Nezvolení Petra Fialy do místopředsednické funkce není jenom demonstrace síly. Je to ocenění „konstruktivní role“, kterou ODS při sestavování orgánů sněmovny předvedla v Kalouskově bloku.

24.11.2017 v 13:43 | Karma článku: 30.19 | Přečteno: 1102 | Diskuse

Erik Steinn

Babiš konečně nabídl Fialovi akceptovatelnou nabídku k sňatku

ODS je v koutě, takovou nabídku nelze odmítnout!! Stát bude říti několik státních firem a agentur, jejichž ředitelem bude pan Babiš, pak už je jedno kdo bude předsedou vlády.

24.11.2017 v 11:32 | Karma článku: 9.89 | Přečteno: 1678 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 25.66 Průměrná čtenost 1327

Jsem čtverhran, stojím, ať vržen jakkoli!

Dante, Ráj, zpěv 17Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.