Svět podle Putina a svět podle Spojených států

25. 06. 2017 15:23:33
nikdy nebude stejný, objektivně vzato, není horší ani lepší, je prostě jiný a je to dáno odlišnou historií a kulturou.

U národů hraje historie stejnou roli, jako u jednotlivých lidí hraje charakter. Modely chování, které u národů vznikly v minulosti do značné míry ovlivňují současnost.

Otcové zakladatelé již od počátku formování americké státnosti vnímali Nový svět jako říši svobody a demokracie, naprosto odlišné od nepravostí Starého kontinentu. Podle Thomase Jeffersona byla Amerika nejenom rodící se velmocí, ale "říší svobody," která koná v zájmu lidstva a prosazuje principy dobré vlády. Spojené státy podle něj nejsou obyčejnou zemí, nýbrž nástrojem Božího plánu a vzorem světového uspořádání.To Americe, prodchnuté přesvědčením, že její vlastní vývoj spoluutváří úděl lidstva, umožnilo bez sebemenšího zdráhání líčit expanzi, díky níž se USA prosadily jako velmoc ve dvou oceánech, jako nevídaně nesobeckou misi.Když v 19. století Amerika expandovala nebo vedla války, bylo to Američany vnímáno jako šíření demokratických hodnot a svobody.

Velmocenskou roli USA na počátku 20. století začal naplňovat Theodore Roosevelt, který nově nadefinoval mezinárodní úlohu Spojených států s tím, že mají právo preventivně zasahovat do vnitřních záležitostí ostatních států západní polokoule a napravovat evidentní křivdy. Z jeho úst také poprvé zaznělo, že by se USA měly ujmout pravomocí "mezinárodní policejní síly". Na něj později navázal Wilsonův idealismus s tezí, že Spojené státy díky Božímu údělu představují národ nového druhu, který miluje svobodu a lidská práva nade všechno ostatní. Wilsonova mírotvorná strategie, ostatně uplatňovaná v podstatě dodnes, spočívala na předpokladu, že všechny národy na celém světě jsou motivovány stejnými hodnotami jako Amerika.

Ve druhé polovině 20. století, i v souvislosti s postupující dekolonizací, pak byly Spojené státy konfrontovány s řadou států, které zvolily jiný model uspořádání, což Američany znejistilo a vedlo k několika válkám ve jménu tohoto předurčeného údělu být ochráncem a šiřitelem demokratických svobod a k podpoře nejrůznějších diktatur.

Oproti Spojeným státům se Rusko utvářelo na úplně jiných základech. Už od formování Kyjevské Rusi někdy okolo 10. století se země nacházela na rušné a problematické křižovatce civilizací, na severu sousedila s Vikingy, na jihu s expandujícím arabským impériem a na východě s výbojnými tureckými kmeny. S vpádem Mongolů ve 13. století země zažila skoro tři století mongolské nadvlády, která vtiskla Rusku orientaci na východ.Později se Rusko namáhavě soustředilo na obnovení státní samostatnosti a zajištění hranic ze všech stran. Jak postupně narůstala rozloha Ruska, paradoxně se začalo vnímat jako obléhaný výběžek civilizace, který se může zabezpečit jedině tím, že všem svým sousedům vnutí svou absolutní vůli. Za vlády cara Petra Velikého došlo sice k velké modernizaci země, ale prudké tempo jeho reforem způsobilo, že si Rusko uchovalo nejistotu chudáka, který se vzmohl (trefná poznámka H. Kissingera).Tento pocit nejistoty již Rusku zůstal a konflikt mezi Západem a Ruskem se prohloubil v období ruské občanské války 1918-1920, kdy intervence Západu byla Rusy vnímána jako snaha o zničení země. V ruské společnosti se tak etabloval fenomén "nepřítele zvenčí," což byl i jeden z důvodů Stalinovy anexe jihovýchodní Evropy, aby se jak řekl: "Sovětský svaz zabezpečil proti všem nahodilostem." Současná Putinovská éra je tedy zcela zákonitě pokračováním tradiční ruské podezíravosti vůči Západu, násobené tradičními pocity nejistoty a ohrožení. Zjednodušeně by se dalo říci, že tak, jak je Amerika přesvědčena o svém předurčení bránit svět, Rusko se na základě svých zkušeností brání před světem.

Spojené státy by v zásadě měly být připraveny dosáhnout s Ruskem geopolitického porozumění. Trump a Putin jsou oba realisté a pragmatici. Otázkou zůstává, zda za současné mezinárodní konstelace jim bude toto dorozumění povoleno.

Autor: Jitka Mikysková | neděle 25.6.2017 15:23 | karma článku: 34.71 | přečteno: 1605x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 8.47 | Přečteno: 199 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 208 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 28.94 | Přečteno: 618 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 529 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.93 | Přečteno: 472 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1323

Jsem čtverhran, stojím, ať vržen jakkoli!

Dante, Ráj, zpěv 17

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...