Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Migrace z Afriky se stala pro summit G20 okrajovým tématem

Jedno z avizovaných klíčovým témat - migrace z Afriky, se na summitu G20, zdá se stalo tématem okrajovým a světoví lídři , ač mohli a měli, se věnovali raději přemlouvání Spojených států.

Migrační téma totiž nakonec zcela zastínily složité diskuze o schválení klimatické dohody a volného obchodu a obavy lídrů G20, aby se podařilo schválit společné závěrečné prohlášení. Tato témata pak dominovala i závěrečným tiskovým konferencím jednotlivých státníků a od nich je přebrala i všechna média.

Sama Merkelová se na své tiskové konferenci zmínila o Africe pouze jednou, když hovořila o nutnosti vytvoření jakéhosi migračního partnerství nebo afrického partnerství, aniž by obsah pojmů blíže vysvětlila. Zmínila ale přeci jen jednu zajímavou věc a to, že klasické rozvojové programy používané léta již nestačí a je potřeba zvýšit příliv zejména investic z privátního sektoru a oproti původním cílům hovořila o navýšení o dalších 20 miliard eur. Investice by měly putovat na trh práce, podnítit ekonomický růst a stabilitu a pomoci tak omezit migraci.

Měl by se také navýšit již existující fond pro Afriku. Jedná se o tzv. Nouzový svěřenecký fond EU pro Afriku založený v listopadu 2015 s počátečním kapitálem 1,8 miliardy eur na řešení migrační krize. Z fondu již bylo vyčerpáno zhruba 1,5 miliardy na nejrůznější rozvojové programy a zdá se, že to stále nestačí.

Rozvojová pomoc Africe funguje už celá desetiletí, a co se peněz týká, je Afrika bezedná studna. Problémem od počátku je nedostatečná kontrola využití peněz ze strany donátorů, které vzhledem k drancování státního rozpočtu a všudypřítomné korupci v některých afrických státech, sráží kontinent na kolena.

Afrika se potýká s nestabilitou, ekonomickými problémy a etnickým násilím ( jen v Demokratické republice Kongo - bývalém Belgickém Kongu žije přes 250 kmenů a občanská válka tam trvá s většími či menšími přestávkami od vyhlášení nezávislosti.), již od dob dekolonizace, kdy v tzv. Roce Afriky (1960) získalo nezávislost 17 afrických zemí, ostatní dříve nebo později. Od té doby proběhlo osmdesát státních převratů a dvě stovky neúspěšných pokusů, šedesát válek, občanských válek, etnických čistek či ozbrojených pohraničních konfliktů. Pokud bychom se zaměřili výběrově na země, odkud přichází momentálně nejvíce migrantů, třeba na Nigérii, Eritreu a Somálsko, tak země jsou nestabilní dlouhodobě a dlouhodobě je to o nich známo. Občanská válka v Nigérii v letech 1967-1970 zabila přes dva miliony lidí, momentálně má země sice docela vysoký ekonomický potenciál ale, také vysokou korupci. K nestabilitě přispívají etnické střety, islamisté z Boko Haram, a ekologické katastrofy spojené s těžbou ropy a průmyslem. Z této země pochází nejvíce ekonomických migrantů a země navíc slouží jako tranzitní pro migranty z okolních zemí.

Eritrea získala nezávislost na Etiopii v roce 1993 a už v roce 1998 s ní vedla válku o přesné vytyčení hranic. Z katastrofálních důsledků se země dodnes vzpamatovává, ekonomika příliš nefunguje a navíc v zemi vládne diktatura podporovaná armádou, spojená s nucenými pracemi a neomezenou vojenskou službou.

Somálsko, zcela rozpadlý stát je kapitolou samo o sobě. V roce 1969 se dostal k moci vojenským převratem Siad Barré, mimochodem podporovaný ve své době Sovětským svazem i Spojenými státy (postupně). V roce 1991 byl svržen dalším převratem a vítězní polní velitelé se pak pustili do sebe navzájem a začala občanská válka, která si vyžádala statisíce obětí a která dodnes neskončila. Situaci se snažila uklidnit OSN vysláním mezinárodních sil, USA se silně angažovaly v roce 1993 bojovou akcí Gothic Serpent, a jak to dopadlo, asi víte z filmu Černý jestřáb sestřelen. Situaci dnes komplikuje i islamistická teroristická skupina Aš-Šabáb, kontrolující venkovské oblasti.

Přestože zahraniční pomoc do afrických zemí přichází neustále, účinek přináší pouze, pokud v zemi fungují alespoň základní principy tržního hospodářství a působí zde důvěryhodná vláda. V afrických státech však peníze a dodávky potravin často končí na černém trhu nebo v soukromém vlastnictví politiků.

Problém africké migrační krize je tedy potřeba řešit systémově, hospodářská pomoc samozřejmě ano, ale přísně kontrolovat vynaložené prostředky a zároveň i kontrola nad politickým klimatem jednotlivých zemí. Je to jediná cesta, jak stabilizovat region a tak se „břemena bílého muže“ jen tak nezbavíme.

 

Autor: Jitka Mikysková | neděle 9.7.2017 15:46 | karma článku: 35,31 | přečteno: 1297x
  • Další články autora

Jitka Mikysková

Írán vyhrožuje Evropě raketami

Jaderná dohoda s Íránem, po mnoha letech těžce vyjednaná v roce 2015, začala dostávat trhliny s nástupem prezidenta Trumpa do úřadu, pro kterého je trvalým trnem v oku a označil ji za vůbec nejhorší dohodu

26.11.2017 v 18:43 | Karma: 11,29 | Přečteno: 314x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma: 19,57 | Přečteno: 695x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

Tajná dohoda s tzv. Islámským státem

Podle blízkovýchodního reportéra BBC Quentina Sommervilla existuje dohoda mezi Američany podporovanými kurdsko-arabskými Syrskými demokratickými silami (SDF) a radikály z tzv. Islámského státu,

18.11.2017 v 14:38 | Karma: 40,28 | Přečteno: 5888x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

„Vřelé sympatie“ mezi Trumpem a Putinem asi nebudou stačit

ke zlepšení vztahů Ruska a Spojených států. Oba prezidenti se sice na summitu ve Vietnamu několikrát potkali, ostatně ani nebylo možné se minout a krátce spolu hovořili, ale to, že se oficiální schůzka nakonec nekonala, naznačuje,

11.11.2017 v 17:02 | Karma: 18,17 | Přečteno: 313x | Diskuse| Politika

Jitka Mikysková

Od počátku odsouzený ke konfliktu: před 85 lety vznikl samostatný Irák

Kurdské referendum o nezávislosti v podstatě jen znovu obnažilo staronové problémy, se kterými se Irák, který vznikl jako umělý konstrukt po zhroucení Osmanské říše, potýká po celou dobu své existence

1.10.2017 v 15:05 | Karma: 20,89 | Přečteno: 408x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Plamenů se nezalekli. Američané pomáhali, dokud řidiče nevytáhli

24. dubna 2024  19:33

Starší řidič ve čtvrtek u americké Minnesoty sjel z dálnice a narazil do sloupu veřejného...

Biden podepsal miliardy, Kyjev hned dostane munici HIMARS a obrněnce Bradley

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  19:30

Sledujeme online Americký prezident Joe Biden dnes po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon...

Lidovci znovu pokárali Cyrila Svobodu, ale vyhazov ze strany se nekoná

24. dubna 2024  12:20,  aktualizováno  19:26

Lidovecká snaha vystrnadit ze strany jednoho ze svých nejznámějších politiků, bývalého šéfa strany...

Hrozí scénář Twitter? TikTok v USA narazil, šanci větří mocní miliardáři

24. dubna 2024  19:25

Čínské sociální síti TikTok ve Spojených státech po úterním hlasování Senátu zvoní hrana. Její...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1350x
Jsem čtverhran, stojím, ať vržen jakkoli!

Dante, Ráj, zpěv 17

Seznam rubrik