70 let po vyhlášení Marshallova plánu jsou Spojené státy a Evropa stále spojenci, ale…

3. 06. 2017 15:50:12
Skoro všichni byli překvapeni nedávnými požadavky prezidenta Trumpa, aby spojenci zvýšili své výdaje na obranu a vůbec, aby se Evropa začala více spoléhat sama na sebe. Znovu se ukazuje, jak je historická paměť krátká

a jak jsme se bezstarostně uvelebili pod americkým ochranným deštníkem. Přitom Trump v podstatě neříká nic jiného, než co požadovaly Spojené státy po 2. světové válce, kdy se formovaly euroatlantické vztahy, jen se na to v průběhu času tak trochu zapomnělo.

Když v květnu 1945 skončila v Evropě válka, starý kontinent se nacházel v chaosu a zoufalé hospodářské situaci. Americký prezident Truman, spolu se šéfem diplomacie generálem Georgem Marshallem si uvědomovali nutnost americké angažovanosti v Evropě a hlavně to, že politická stabilita jde ruku v ruce s prosperujícím hospodářstvím. Veřejnosti generál Marshall plán obnovy Evropy představil 5. června 1947 ve svém slavném projevu na Harvardově univerzitě. Marshall však od počátku vyžadoval, aby iniciativa vyšla z Evropy a proto měl každý stát vypočítat své výdaje, které bude od Spojených států požadovat. Marshallův plán se stal základním pilířem evropské integrace a přiměl evropské státy, aby spolu začaly jednat o společné obraně.

Díky britské diplomatické obratnosti se pak tehdejší lídři obrátili na Spojené státy s myšlenkou společné obrany. Prvotní americká reakce byla celkem vlažná, USA daly jasně najevo, že dokud si Evropa nevytvoří vlastní regionální obranné struktury, nemůže s americkou angažovaností počítat. To přimělo Velkou Británii, Francii, Belgii, Nizozemí a Lucembursko k podpisu dohody o ekonomické, sociální a kulturní spolupráci a hlavně o kolektivní obraně. Vznikem Západní unie (Bruselský pakt) v březnu 1948 splnili Evropané jednu z podmínek nutných pro americkou angažovanost v Evropě. Z toho vyplývá, že i počáteční evropské struktury museli iniciovat Američané.

Vlivnému republikánskému senátorovi Arthuru Vandenbergovi se podařilo přesvědčit váhající spolustraníky, aby americkou přítomnost v Evropě podpořili. Americký právní řád totiž neumožňoval uzavírat spojenectví v době míru. Díky jeho intervenci se podařilo v Senátu 11. června 1948 prosadit rezoluci č. 239, která tuto možnost spojenectví i v době míru v zásadě umožnila. Následná jednání se Spojenými státy vyvrcholila podpisem Washingtonské smlouvy v dubnu 1949 a založením společného bezpečnostního systému. Slovy prvního generálního tajemníka lorda Ismaye bylo úkolem NATO „ udržet Ameriku v Evropě, Rusko mimo západní Evropu a Německo při zemi.“ Dnes to vypadá, že USA se snaží ze sebe svalit evropský balvan, Německo se rozhodně nedrží při zemi a Rusko už také není, co bývalo za starých časů. Uvidíme, jak dlouho vydrží Spojeným státům diplomatické ujišťování „že prezident Trump a náš lid budou vždy oddaní našemu euroatlantickému svazku.“

Autor: Jitka Mikysková | sobota 3.6.2017 15:50 | karma článku: 14.46 | přečteno: 445x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 7.91 | Přečteno: 105 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 26.70 | Přečteno: 526 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 518 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 469 | Diskuse

Michal Sabó

Rudá záře nad Moskvou aneb mají teroristi právo na soucit?

Útok v Rusku, při němž útočníci v koncertním sále na okraji Moskvy v pátek zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili, nám nastavil zrcadlo. Máme Rusko litovat?

26.3.2024 v 7:13 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 2310 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1323

Jsem čtverhran, stojím, ať vržen jakkoli!

Dante, Ráj, zpěv 17

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...