O migranty z Afriky evropské země nestojí, ale V4 dostala zase vynadáno

V4 to tento týden opět schytala od italského premiéra Gentiloniho, aby Itálii nepoučovala, ale přitom v dopise, který mu zaslala, se například uvádí, že před vpuštěním migrantů do Evropy je třeba odlišit uprchlíky od ekonomických

migrantů, což je i názor prezidenta Macrona, který již dříve označil 80% migrantů z Afriky za migranty ekonomické a odmítl je z Itálie přebírat. I podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) jsou migranti, kteří letos dorazili do Itálie nejvíce z Guineje, Nigérie, Bangladéše, Gambie, Senegalu, Maroka, Mali a Somálska, a tedy jen zlomek se jeví jako legitimní žadatelé o azyl nebo uprchlíci z válečných zón.

Ve čtvrtek se v podobném duchu jako V4, vyjádřil i rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz, který si také myslí, že by se měly žádosti o azyl v Evropě vyřizovat přímo na území Afriky. Podle Kurze se EU musí jasně rozhodnout, jak zacházet s migranty, kteří se pokusí nelegálně vstoupit na území EU. Statisíce migrantů, kteří aktuálně čekají v severní Africe, musí podle Kurze pochopit, že záchrana na moři není cestovním lístkem do Evropy. Evropská unie musí jasně definovat, že ten, kdo nelegálně vstoupí na území Evropy, ztratí právo na udělení azylu. Kurz se inspiroval přístupem Austrálie, která všechny pokusy o migraci zastavuje již na moři. Kurz navrhuje soustředění zachráněných uprchlíků z moře např. v Tunisku. EU by ovšem pro takovou spolupráci musela dát severoafrickým státům atraktivní motivaci. Na podobné návrhy totiž v minulosti Tunis nebo Egypt reagovaly odmítavě a skepticky. Jediným právním způsobem, jak se dostat do Evropy coby válečný uprchlík, by prý byly programy přesídlení. To znamená, že by byli lidé v krizových oblastech vybíráni mezinárodními organizacemi pro přesídlení.

Tento koncept by měl pomáhat těm nejzranitelnějším z postižených oblastí, a nikoliv těm, kteří si migraci mohou dovolit.

 „Prosím, nepředstírejte, že je současný systém kdovíjak humánní. Mám pocit, že mnozí jsou pro přijímání migrantů jen pro uklidnění vlastního svědomí, ale to není udržitelný systém,“ prohlásil Sebastian Kurz, který svou rétorikou rozhodil část rakouské hyperkorektní politické scény.

Servítky si nebral ani prezident Macron na tiskové konferenci na summitu G 20, když mimo jiné označil za jeden z klíčových problémů kontinentu vysokou porodnost afrických žen (7-8 dětí), která africký kontinent nepřetržitě destabilizuje a jmenoval i další problémy, jako neúspěšné státy, složité přechody k demokracii, demografické změny, obchodování s drogami, obchodování se zbraněmi, obchodování s lidmi. Macron jen realisticky pojmenoval problémy a nastínil fakta, čím si vysloužil na sociálních sítích nálepku rasisty.

Jen krátce poté, přililo olej do ohně vášnivých sporů v migrační otázce Dánsko, když dánská ministryně pro rozvojovou spolupráci představila plán země investovat do snižování porodnosti v nejméně rozvinutých afrických zemích, ze kterých se dá v budoucnosti předpokládat vysoké procento migrace. Ministrně Tornasová uvedla, že je Dánsko ochotné investovat v přepočtu 300 milionů korun, aby zabránilo nežádoucím těhotenstvím. Zatímco podle zpráv OSN je trend celosvětové porodnosti klesající, ve 33 nejzaostalejších afrických zemích je tomu naopak a do konce století se počítá až s trojnásobným nárůstem obyvatelstva.

V4 jako otloukánek Evropské unie od počátku migrační krize zaujímá realistický postoj a trvá na něm a navíc navrhuje rozumná řešení. Rozhodně je tento postoj lepší než přístup některých států, které nejdříve své hranice otevřely nekontrolované migraci, aby se vzápětí zhrozily přílivu migrantů a hranice zase uzavřely a pokrytecky se schovávají za nic řešící rétoriku o solidaritě a humanitární pomoci, aniž by byly schopné efektivně migrační vlnu vyřešit. Lze pochopit, že Italové začínají tak trochu propadat panice a neustále vyzývají k solidaritě v migrační krizi evropské státy, které v době konání summitu G20 v Hamburku poskytly Itálii vlažnou slovní podporu a to je od té doby tak všechno, což ovšem Itálii neopravňuje k tomu, aby se do států V4 navážela.

Řada evropských zemí dnes po svém hledá cestu z komplikované situace dopadů migrační krize a zdá se, že s V4 dnes souhlasí stále více evropských zemí. Evropa potřebuje politiky, kteří dokáží říct, že neexistuje žádný rozumný důvod poskytovat v Evropě azyl nekončícímu proudu ekonomických migrantů.

více na:

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/encyklopedie/_zprava/nejvyssi-porodnost-je-v-subsaharske-africe-porodnost-v-cesku-je-na-hranicni-urovni--1373708

http://www.osn.cz/osn-v-roce-2050-bude-podle-odhadu-na-planete-97-miliardy-lidi-nejvetsi-narust-se-ocekava-v-rozvojovych-oblastech-zejmena-v-africe/

https://echo24.cz/a/igYSK/mezi-rakouskem-a-italii-dal-roste-napeti-kvuli-migraci

https://echo24.cz/a/ir5LV/italsky-premier-vzkazuje-v4-nepoucujte-nas

https://echo24.cz/a/w9amK/mate-hodne-deti-tak-jste-chudi-vzkazal-macron-africanum

 

 

 

 

 

Autor: Jitka Mikysková | sobota 22.7.2017 18:08 | karma článku: 41,76 | přečteno: 2365x